Časté otázky a odpovede na ne.

 • ​​Čo sú to formy a čo raznice - načo a ako sa používajú?

Formy sa delia na odlievacie formy a formy na razenie obkladu alebo dlažieb tzv.raznice.

Odlievacie formy slúžia na odlievanie klasického umelého obkladu kameňa alebo iného vzoru, ako ho poznáte z obchodov, avšak sami si ho dokážete vyrobiť za zlomok ceny. Taktiež na odlievanie štýlových drevených dlažieb alebo iných vzorov.

Raznice slúžia na razenie rôznych vzorov obkladu napríklad kameňa do stavebných zmesí, čím nám vznikne verná napodobenina kameňa, dreva či tehly. Cena takéhoto obkladu je výrazne nižšia ako cena bežného umelého obkladu.

 • Aký je rozdiel medzi silikónovou formou a formou z Polyuretánovej gumy?

Silikónové formy a raznice sú určené skôr na hobby použitie a majú len 2 ročnú záruku a o niečo menšiu životnosť ako tie z PU gumy, ale majú jednu veľkú výhodu a to tú že sú samoseparačné a nepotrebujete k nej separátor pri odformovaní a razení systémom "saponátová voda ako separátor"

Formy a raznice z Polyuretánovej gumy sú určené na priemyselné denno denné používanie a majú obrovskú životnosť a tak ľahko ich nepoškodíte ani nezničíte, majú až 5 ročnú záruku, ale majú oproti silikónovým jednu nevýhodu a to tú že potrebujete k forme separátor ako na odformovanie tak separátor na razenie, pretože je suchá a nie je samoseparačná sko silikónové formy.

 • Akú majú formy životnosť a záruku?

Formy vyrobené z klasického silikónového kaučuku sú určené na hobby použitie a majú záruku 2 roky pokiaľ dodržíte pokyny k používaniu, avšak vydržia naozaj roky dlho a tak ľahko ich nezničíte pokiaľ ich nenarežete niečím ostrým.
Formy z polyuretánovej gumy majú 5 ročnú záruku a sú vysoko odolné čiže sú určené na profesionálne priemyselné využitie.


Formy vyrobené z vysokopevnostnej triedy Polyuretánu alebo Archívneho silikónu majú 5 ročnú záruku
a sú určené na vysokú záťaž. Taktiež je nutné dodržať pokyny k používaniu formy.

Taktiež poskytujeme bezplatný záručný a pozáručný servis na drobné poškodenia foriem, to znamená že ak formu jemne narežete alebo sa vám nechtiac poškodí napríklad pri úchytke, stačí ju ku nám poslať a my vám poškodené miesto zdarma zavulkanizujeme a pošleme vám ju späť.

Takže môžete formu využívať naplno a bez problémov ďalej, jediné čo si hradíte je doprava ku nám a od nás.

 • Aká je dodacia lehota formy?

Ak je forma skladom a zvolili ste si platbu pri doručení u kuriéra, formu posielame následujúci pracovný deň a ďalší pracovný deň ju máte doma.

Ak je forma skladom a zvolili ste si dopravu poštou, kde je možná platba len vopred na náš účet, forma bude odoslaná následujúci pracovný deň od pripísania sumy na náš účet.

Ak forma nie je skladom a zvolili ste si prepravu kuriérom, bude odoslaná najneskôr do 5 pracovných dní ododňa objednávky pri preprave kuriérom a platbe na dobierku pri prevzatí u kuriéra, pri platbe vopred na účet bude odoslaná najneskôr do 5 pracovných dní od pripísania sumy na náš účet.

Ak forma nie je skladom a zvolili ste si prepravu poštou, kde je možná len platba vopred na náš účet, bude vyrobená a odoslaná najneskôr do 5 pracovných dní od pripísania platby na náš účet.

 • Doručujete aj do iných krajín ako SK?

Bežne doručujeme na celom území Slovenskej Republiky, taktiež do Čiech kuriérom DPD pri platbe vopred na náš účet.

Iné krajiny na požiadanie doručujeme podľa platného cenníka kuriérskej spoločnosti DPD, ale výhradne len pri platbe vopred na náš účet.

 • Ako raziť/odlievať obklad alebo dlažbu? návody

Podrobný návod ako raziť alebo odlievať vám automaticky posielame na e-mail pri objednaní formy
​Základný návod si môžete stiahnúť TU: 
            > Návod na razenie obkladu <
                                                                                   > Návod na odlievanie dlažby <
                                                                                   > Návod na odlievanie obkladu <
                                                                                   > Návod na razenie dlažby <

 • Ako maľovať, alebo ošetriť obklad/dlažbu?

Presné postupy ako finálne dokončiť obklad či dlažbu, nájdete vo videách na našej stránke TU>>
http://www.razeneobklady.sk/m/ako-na-to-29/

V prípade, že máte inú/vlastnú predstavu o tom ako by mal obklad vyzerať, osobne s vami odkonzultujem a poradím vám ako na to.

 • Čo všetko potrebujem na výrobu obkladu/dlažby?

Zoznam potrebného náradia a materiálu nájdete v podrobnom návode, ktorý obdržíte mailom pri nákupe formy

 • Je razený obklad vhodný do exteriéru?

Pri použití správnej zmesi a finálnej úpravy vám razený obklad vydrží v exteriéri dlhšie ako akýkoľvek iný obklad, ktorý kúpite v obchode a následne nalepíte, keďže razený obklad je bezšpárový systém a po finálnej úprave nehrozí prienik vlhkosti pod obklad, čo býva dôvodom jeho následného odpadnutia. Takže razený obklad je do exteriéru ideálna voľba.

 •  Je razený obklad vhodný do kúpeľne?

Áno je vhodný aj do kúpeľne. Stačí správne pripraviť podklad a obklad správne naimpregnovať voči vlhkosti.

 • Je razený obklad vhodný na krb?

Áno je vhodný aj na krb. Je nutné iba zvoliť správnu stavebnú hmotu, ktorá odoláva aj zmenám teploty.

 • Je razený obklad vhodný na sádrokartón?

Razený obklad je vhodný na akýkoľvek pevný povrch, stačí povrch napenetrovať, naniesť adhézny mostík a povrch presieťkovať. U nás doma máme obklad razený snáď na každom možnom povrchu a krásne drží už štvrtý rok bez zmeny.

 • Je razený obklad vhodný na polystyrén či styrodur?

Samozrejme je, stačí použiť sieťku a zmes na lepenie zatepľovacích polystyrénových platní-Baumit Duocontact  a môžete smelo raziť aj na polystyrén alebo styrodur.

 • Je razený obklad vhodný na OSB dosky alebo umakart?

Pokiaľ je podklad dostatočne spevnený a neprehýba sa, môžete smelo raziť aj na OSB dosky alebo umakart, stačí naniesť Adhézny mostík v dostatočnej vrstve a nasieťkovať celú plochu, potom môžete raziť.

 •  Akú vrstvu stavebnej zmesi nanášať?

Hrúbka vrstvy zmesi na razenie závisí na reliéfe/dezéne daného vzoru, stačí si namerať najhlbší a najvyšší bod raznice a ich rozdiel je vlastne potrebná hrúbka zmesi.

 • Ako raziť roh vnútorný či vonkajší?

je to naozaj jednoduché, ak potrebujete oraziť roh či vonkajší či vnútorný, forma je natoľko ohybná a pružná že si ju stačí ohnúť a oraziť len potrebý kúsok,spoje stačí vyretušovať pomocou malého štetca do potrebného tvaru.

 • Ako raziť v šikmine?

Vždy začneme raziť v mieste kde si najlepšie chytíme rovinu a v šikmých miestach zase využijeme pružnosť formy a ohneme si ju tak ako potrebujeme a orazíme len časť ktorú potrebujeme, nedokonalosti vyretušujeme buď opravnou formou alebo pomocou štetca.

 • Je razená dlažba vhodná na permanentnú záťaž?

Áno aj nie.. pri použití lacných bežne dostupných zmesí, ako napríklad flexibilné lepidlo nie je vhodná na permanentnú záťaž chodením, je vhodná vyslovene ako okrasná dlažba na podstienky domu alebo na málo zaťažované plochy, po ktorých sa stále nechodí. 

Na pochôdzie časti je nutné použiť špeciálne cementové zmesi na razenie, ktoré sú však drahšie, ale sú vhodné aj na pochôdzie plochy a na permanentnú záťaž.
Ako lacnejšia varianta je potom vhodnejšia odlievaná betónová dlažba.

 • Je sedliacka alebo iná odlievaná dlažba vhodná pod auto?

Na plochu po ktorj budete prechádzať autom treba odlievať armované dlažby podľa nášho návodu ale v hrúbke aspoň 8cm. Vieme vám takú formu vyrobiť na požiadanie.


V prípade že by ste mali ďalšie otázky napíšte nám, radi na ne zodpovieme prostredníctvom KONTAKTNÉHO FORMULÁRA nižšie>>

10-MINÚTOVÁ KONZULTÁCIA ZDARMA


Využite 10-minútovú konzultáciu zdarma a my vám poradíme s tým, čo vás trápi ohľadom kamenných a iných štýlových obkladov.

Stačí, ak vyplníte formulár nižšie a my sa vám ozveme a dohodneme si termín konzultácie po telefóne.

Nenechajte nič na náhodu. Je to rozhodnutie zväčša na celý život. Kontaktujte nás a využite svoju 10-minútovú konzultáciu zdarma:

Kontaktujte nás, radi odpovieme na vaše otázky